Naglavne uši

Naglavne uši so drobni, približno 3 mm veliki zajedavci brez kril, ki se naselijo na lasišču. Ne skačejo in ne letijo. Večkrat dnevno sesajo kri, pri čemer na koži nastanejo drobne rane. Njihova slina povzroča močno srbenje. Naglavne uši se prenašajo s človeka na človeka samo ob neposrednem stiku glave z glavo. Prenos je možen tudi z uporabo skupnih glavnikov, krtač, brisač, posteljnine in pokrival, selijo se lahko tudi z obleke na obleko, ostajajo na odejah in plišastih igračah. Brez človeka lahko preživijo nekaj dni.

Najbolj pogosto dobijo uši otroci v starosti od 4 – 16 let, vendar se lahko hitro razširijo tudi na druge družinske člane. Uši se pogosteje pojavljajo jeseni, ki gredo otroci v šole in vrtce.

Pri odpravljanju naglavnih uši je pomembno, da ne uporabljamo šamponov ali drugih pripravkov, ki vsebujejo pesticide, saj so le-ti še posebej nevarni za otroke, katerih telo se še razvija. Obstajajo tudi učinkovite naravne metode.

Kaj lahko naredimo v boju proti naglavnim ušem?
  • Vsi družinski člani, pri katerih ugotovimo okuženost, naj si čim prej umijejo lase s šamponom (ki ne vsebuje pesticidov ali drugih škodljivih kemikalij) proti ušem.
  • Splošni postopek je naslednji. Če je potrebno, lase navlažimo. Enakomerno po celem lasišču nanesemo oziroma vtremo izbrani pripravek. Pripravek pustimo delovati predpisan čas, ki je pri vsakem izdelku drugačen. Lase in lasišče dobro speremo z vodo in umijemo še z običajnim šamponom. Lase skrbno prečešemo z gostim glavnikom. Preostale gnide z las odstranimo ročno.
  • Odstranjevanje uši in česanje lahko olajšamo tako, da po umivanju lase še speremo z mešanico kisa in vode ali pa uporabimo še balzam za lase, ki lase naredi bolj gladke in se tako gnide težje oprimejo lasu. V naslednjih dneh preverjajmo lase in lasišče vsem družinskim članom.
  • Pomembno je, da uši in gnide izčesavamo z gostim glavnikom. Glavnike in krtače za lase moramo oprati v zelo vroči milnici, da ubijemo gnide na njih.
  • Na voljo sta dve vrsti pripravkov:
  1. Novejši pripravki vsebujejo naravne učinkovine, ki mehansko učinkujejo na uši in gnide. Kokosovo olje obda uši s filmskim ovojem, uši se zadušijo in poginejo. Gnidam, ki so pritrjene na lase, pa stopi vezivo, s katerim so gnide pritrjene na lase. Gnide propadejo in se odlepijo z las. Ti pripravki so primerni tudi za majhne otroke in nosečnice ter doječe matere. Aesculo gel vsebuje naravne sestavine (kokosovo olje, jojobin vosek) in Parasidose losjon prav tako vsebuje naravne učinkovine (kokosovo olje).
  2. Pripravki, ki so že dalj časa na tržišču, vsebujejo kemične učinkovine in zato niso primerni za majhne otroke.
  1. Nix šampon vsebuje permetrin.
  2. Emulzija proti ušem, ki vsebuje benzilni benzoat.
  3. Eurax emulzija, ki vsebuje krotamiton.
  • Pred kratkim so prišli na trgu tudi elektronski glavniki, ki so nestrupeni. Zaradi vibracij zob glavnika v nasprotnih smereh se tudi najmanjše uši in gnide ne morejo več oprijemati las in jih na ta način hitro, lahko, varno in trajno odstranimo.
  • Ljudsko zdravilstvo priporoča tudi vtiranje peteršiljevega soka na lasišče ob naglavnih ušeh.
  • Obleko, posteljnino in brisače, operemo pri najmanj 60°C. Tudi otrokove plišaste igrače temeljito očistimo. Oblazinjeno pohištvo, talne obloge, avtomobilske sedeže, vzglavnike in ostalo temeljito očistimo s sesalnikom in čistilnimi sredstvi. Po sesanju staro vrečko iz sesalnika takoj odvržemo v zabojnik za smeti in jo zamenjamo z novo.
  • Predmete in oblačila, ki jih ne moremo oprati, za najmanj dva tedna shranimo v dobro zaprto plastično vrečko ali za 48 ur položimo v zamrzovalnik.

Vir: Ah, te nadležne uši! (mag. Miroslava Abazović, mag. farm., spec.) september 2007, http://www.dolenjske-lekarne.si