Kako pršice demodeks na obrazu povzročajo vnetje vek

Ste vedeli, da na vašem obrazu živijo posebne mikroskopsko majhne pršice, imenovane demodeks, ki lahko povzročijo blefaritis? To se kaže kot vnetje vek in hudo suhe oči. V nadaljevanju sledijo podrobnosti o tej sicer nenevarni pršici, ki lahko ob namnožitvi povzroči resne težave z očmi. Gotovo vas zanima, kako se je znebiti: pomaga redna higiena vek, simptome pa nekoliko blažijo tudi običajne kapljice za oči.

vnetje vek zaradi pršice demodeks

Kaj je demodeks?

Demodex folliculorum je vrsta pršice demodeks, ki živi v lasnih mešičkih na obrazu in očeh, ponavadi pa se zadržuje predvsem na obrveh in trepalnicah. Pršice demodeks ponoči prilezejo na površino kože ter se lotijo prehranjevanja. Jedo odmrle kožne celice, ležejo jajčeca in odlagajo izločke v žleze v očeh in mešičke trepalnic.

Normalno je, da se te pršice nahajajo na koži, kar je zanjo lahko celo blagodejno, saj odstranjujejo odmrle celice kože. Če jih ni veliko, ponavadi ne povzročijo nobene škode.

Če pa se preveč namnožijo, so lahko za kožo in oči precej škodljive. Koža lahko postane suha, rdeča in srbeča, pojavijo se lahko ekcemi. Prisotno je lahko tudi hudo vnetje vek, poškodbe oljnih žlez in robov vek, Meibomovih žlez in trepalnic.

pršica demodeks povzroča vnetje vek

Kako okužba s pršico demodeks povzroči vnetje vek oz. blefaritis?

Vnetje vek doleti veliko ljudi in se ponavadi pojavi, ko se zamašijo oljne žleze pri korenu trepalnic, za kar je lahko kriva okužba s pršico demodeks.

Pršica demodeks se pogosteje razraste v starosti in ponavadi povzroči blefaritis ali vnetje vek pri starejših od 60 let. Tudi tisti s kronično rozacejo imajo na koži več pršice demodeks, zato je pri njih tveganje za pojav blefaritisa zaradi demodeksa večje.

Kako vedeti, da imate težave zaradi prišice demodeks?

Tipični simptomi vnetja vek, ki ga povzroča pršica demodeks, so:

  • suhe oči
  • rdeče oči in veke
  • prekomerno solzenje
  • prhljaj na trepalnicah
  • pekoč in zbadajoč občutek
  • občutek tujka v očeh
  • zamegljen vid
  • občutljivost na svetlobo
  • izpadanje trepalnic
  • rast trepalnic v napačne smeri
  • pogosta vnetja oči

Diagnozo bo potrdil specialist očesni zdravnik. Najverjetneje bo s špranjsko svetilko s povečavo opazil pršice na vaših trepalnicah in jih analiziral še pod mikroskopom.

Zdravljenje ali kako se znebiti pršic in vnetja vek

Najučinkoviteje se boste pršice demodeks znebili, če boste veke redno vsak dan temeljito očistili. Najbolje je, da veke čistite s krpicami, posebej namenjeni okužbi z demodeksom. Krpice naj bodo prepojene s oljem čajevca, ki pršico učinkovito odpravlja.

Sledite naslednjemu postopku:

1. Najprej si temeljito umijte roke.
2. Vzemite sterilno krpico, namenjeno negi ob okužbi z demodeksom, iz vrečke, jo razgrnite ter si jo ovijte okoli prsta.
3. Zaprite oko.
4. Z nežnimi krožnimi gibi najprej dobro očistite veko, še posebej ob njenem robu, ob korenu trepalnic.
5. Ko ste veko očistili, pustite oko zaprto še 15 sekund, da se veka osuši.
6. Nato celoten postopek z novo krpico ponovite še na drugem očesu.

vnetje vek blaži higiena vek, ki jo izvaja mlado dekle

Če pa je demodeks povzročila hudo vnetje vek, vam bo zdravnik morda celo predpisal zdravljenje z lokalnim antibiotikom, pri katerem morete še vedno slediti dnevni rutini čiščenja vek. Morda bodo potrebne tudi kortikosteroidne kapljice, da se omili vnetje.

Vsekakor je ob zgoraj omenjenem zdravljenju izrednega pomena, da oči negujete tudi s kapljicami za oči. Kapljice očistijo očesno površino in jo navlažijo, zato so občutki draženja in suhih oči manjši. Posebej bodite pozorni na to, da so kapljice brez konzervansov, ki lahko oči samo še dodatno razdražijo. Najbolj škodljiv konzervans je benzalkonijev klorid, a tudi drugi niso nedolžni. Vedno pred nakupom in uporabo preberite deklaracijo izdelka, ki ga nameravate vnesti v oči.

moški uporablja kapljice za oči, ki pomagajo pri suhih očeh, ko je prisotno tudi vnetje vek

Zapleti, ki jih vnetje vek lahko povzroči

Vnetje vek lahko robove vek poškoduje do te mere, da postanejo neravni in brazgotinasti. Do zapletov pride zlasti, če bolezni ne zdravimo. Na srečo so resne komplikacije redke, a lahko vseeno konkretno ogrozijo kakovost našega življenja.

Eden najbolj neprijetnih zapletov je entropij, pri katerem se robovi vek obrnejo navznoter. Iz tega razloga trepalnice dražijo očesno površino in povzročajo skrajni neprijetne občutke draženja, tujka v očeh in tudi bolečine. Bolezen kazi videz in marikoga spravlja v obup.

Podobno neprijetna je trihiaza, pri kateri trepalnice začnejo rasti navznoter. Tudi na ta način trepalnice drgnejo ob roženico, veznico in notranji del vek, kar povzroča hudo draženje.

Kot lahko preberete, sta bolezni entropij in trihiaza precej podobni. Za lažje razlikovanje naj povemo, da gre pri prvi za nepravilno pozicijo veke, ki se obrne navznoter, pri drugi pa so nepravilno nameščeno trepalnice, ki začnejo rasti navznoter.

Drugi zapleti bolezni so še Meibomova cista ali halacij, ki nastane zaradi blokade Meibomovih žlez v robovih vek, pogosto pa se lahko pri blefaritisu kot zaplet pojavljajo tudi ječmeni.

Seveda je pomemben zaplet tudi bolezen suhih oči. Bolezen se pojavlja v soodvisnosti od vnetja vek in nepravilnega delovanja Meibomovih žlez v robovih vek zaradi vnetja vek. Meibomove žleze tako slabo opravljajo svoje delo, ki je izločanje maščob v solzni film, zato se pojavi suhost oči. Bolezni sta tako prepleteni, da niti strokovnjakom ni popolnoma jasno, katera povzroči drugo.

Če vas je doletela okužbo s pršico demodeks, vam svetujemo pravilno zdravljenje, saj se boste le tako izognili zapletom in ohranili zdrave oči in dober vid.