Vrste namakalnih sistemov

Glede na vedno večja sušna obdobja, ki se iz desetletja v desetletje, tudi v naših krajih vse bolj opazno in intenzivno pojavljajo tudi v Sloveniji, je razumljivo, da se vedno več ljudi zanima za namakalne sisteme. Zato smo spodaj pripravili pregled namakalnih sistemov, z namenom, da si interesenti na hitro pogledate kakšne vrste namakalnih sistemov, za katere situacije in površine, sploh obstajajo.

Več: Mojstri za namakalne sisteme

Osnovne vrste namakalnih sistemov so:

  • avtomatski namakalni sistemi
  • kapljični namakalni sistemi
  • namakanje z razpršilci
  • rolomati
  • sistemi za namakanje zelenic in vrtnih površin
  • namakalni sistemi za lončnice
  • oroševanje proti pozebi
  • fertigacija

Dodatna oprema, ki pa vas bo zanimala ob postavljanju kateregakoli namakalnega sistema, pa so črpalke, klasični in elektro agregati, travna in vrtna oprema ter v nekaterih primerih tudi meglilni sistemi (za oroševanje vrtnin in sadja).

avtomatski namakalni sistemiAvtomatski namakalni sistemi omogočajo namakanje raznovrstnih površin (kmetijstvo, rastlinjaki, ipd…) v času, ko ob površinah nismo prisotni. Avtomatizacija namakanja pomeni inštalacijo posebnih baterij za vsak sektor namakanja, hkrati pa avtomatski namakalni sistemi poskrbijo za to, da se sami izklopijo, ko površine zajame dež oz., ko ima zemlja dovolj vlage. Zato imajo avtomatski namakalni sistemi senzorje.

namakanje z razršilciNamakanje z razpršilci je najbolj primerno za zalivanje in namakanje ter oroševanje kmetijskih površin. Razpršilci pa lahko delujejo tako, da ves čas pršijo v isto smer ali pa razpršujejo tako, da smer pršenja spreminjajo.

rolomatRolomat je vrsta namakalnega sistema, ki se uporablja v kmetijstvu. Deluje pa tako, da se voda na kmetijske površine dodaja preko cevi, ki se preko roloja zavija nazaj v kolut. Izbira ustreznega modela rolomata je odvisna od dimenzije kmetijskih površin.

Sistemi za namakanje zelenic in vrtnih površin se delijo na kapljične namakalne sisteme in pa dvižne namakalne sisteme (ki jih poznamo iz primerov namakanja športnih igrišč in površin). Sistemi za namakanje vrtov vsebujejo črpalko, filtre vode, primarni vod in ventile za vsako gredo posebej. In kapljične cevi.

kapljični namakalni sistemiKapljični namakalni sistemi prinašajo to prednost, da prihranijo bistveno več vode od klasičnih načinov namakanja, ker vodo dodajamo rastlinam, povrtninam in sadju takrat, ko jo le te potrebujejo.

namakalni sistemi vrtne površineNamakalni sistemi za lončnice delujejo preko mikro kapilarnega sistema. Vsak lonček ima v tem primeru napeljano mikro namakalno sistem, ki skrbi za dovajanje vlage vsaki lončnici posebej.

Fertigacija se imenuje postopek, ko zraven namakanja z vodo, hkrati poskrbimo za gnojenje vrtnin.namakalni sistemi vrtne površine fertigacija